Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF6247R1ZU
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 48VDC |
| Output Voltage (V DC) | 48V |
| Output Current | 1.2A |
| Output Current (A) | 1.6A |
| Output Power | 75 W |
| Output Power (W) | 75W |
| Input Voltage | 90–264 V AC |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| No Of Outputs | Single |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Efficiency | 88.5% |
| Dimensions | 32 x 125.2 x 102 mm |
| Weight | 0.51 KG |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Mounting Style | Din Rail / Channel Mount |
| Series | EDR |
| Certifications | UL508, TUV BS EN/EN62368-1, EAC TP TC 004, BSMI CNS14336-1 approved;(meet BS EN/EN60204-1) |
| Model Name/Number | EDR-75-48 |
Explore More Products
© Feru Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited