Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF6247R1ZU
Approx. Rs 980 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Voltage | 24 V |
| Output Voltage | 3.3VDC / 5VDC / 12VDC / 15VDC / 24VDC / 36VDC / 48VDC |
| Output Current | 25A, 25A |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Design | Smps |
| Display Type | Digital |
| Series | LM / LMF / LI / LIF |
| Output Type | Single |
| Efficiency | 91.5% At 230VAC |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Output Power | 15W / 25W / 35W / 50W / 75W / 100W / 150W / 200W / 350W / 450W |
Approx. Rs 1,462 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Series | Enclosed |
| Input Voltage Range | 90 - 132VAC / 180 - 264VDC |
| Output Voltage | 24VDC |
| Output Current (A) | 8.8A |
| Output Power (W) | 200W |
| Brand | Mean Well |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Output Current | 8.8Amp |
| Output Power | 200 Watt |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Design | Smps |
| Output Type | Single |
| Efficiency | 89.5% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30 mm |
| Weight | 0.66 KG |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Adjustable Voltage | 21.6VDC - 28.8VDC |
| Phase | Single Phase |
| Certifications | "IEC/UL 62368-1, BSMI CNS14336-1, BS EN/EN60335-1,EAC TP TC 004, KC K60950-1(for LRS-200-12/24 only) |
| Model Name/Number | LRS-200-24 |
Approx. Rs 1,885 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Series | LRS Series |
| Output Voltage (V DC) | 48V |
| Output Current | 4.4A |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Output Current (A) | 4.4A |
| Output Power (W) | 200W |
| Output Power | 200 W |
| Brand | Mean Well |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Mounting Type | Open Frame |
| Input Voltage | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Type | Single |
| Rated Power | 200W |
| Mounting Style | Panel Mount / Enclosed |
Approx. Rs 1,990 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 15V DC |
| Series | LRS Series |
| Output Voltage (V DC) | 15V |
| Output Current | 14A |
| Output Current (A) | 4A |
| Output Power (W) | 200W |
| Output Power | 200W |
| Brand | Mean Well |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Mounting Type | Open Frame |
| Input Voltage | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Type | Single |
| Rated Power | 200W |
| Mounting Style | Panel Mount / Enclosed |
Approx. Rs 1,990 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Current | 40A |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Input Voltage | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Brand | Mean Well |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Output Type | Single |
| Rated Power | 200W |
| Mounting Style | Panel Mount / Enclosed |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Voltage | 4.2V |
| Output Voltage | 4.2VDC |
| Output Voltage (V DC) | 4.2V |
| Output Current | 40Amp |
| Output Current (A) | 40A |
| Output Power (W) | 200W |
| Output Power | 200W |
| Input Voltage | 90–264 V AC |
| Brand | Meanwell |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Mounting Type | Open Frame |
| Efficiency | 86% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30 mm |
| Weight | 0.66 KG |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Series | LRS |
| Certifications | IEC/UL 62368-1, BSMI CNS14336-1, BS EN/EN60335-1,EAC TP TC 004, KC K60950-1(for LRS-200-12/24 only) |
| Model Name/Number | LRS-200-4.2 |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Voltage | 3.3V |
| Output Voltage | 3.3VDC |
| Output Current | 40Amp |
| Output Power | 200 |
| Efficiency | 83% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30 mm |
| Weight | 0.66 KG |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Certifications | IEC/UL 62368-1, BSMI CNS14336-1, BS EN/EN60335-1,EAC TP TC 004, KC K60950-1(for LRS-200-12/24 only) |
| Model Name/Number | Mean Well |
LRS-200-3.3 Mean Well SMPS Power Supply
Provided by Feru Enterprise
A compact and reliable 200W power supply delivering 3.3V DC output. Ideal for industrial and automation applications, featuring high efficiency, built-in protections, and a low-profile design.
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 36VDC |
| Voltage | 36V |
| Output Current | 5.9Amp |
| Series | LRS |
| Output Power | 200W |
| Brand | Meanwell |
| Output Type | Single |
| Efficiency | 89.5% |
| Dimensions | 215 x 115 x 30 mm |
| Weight | 0.66 KG |
| Protection | Short Circuit / Overload / Over Voltage / Over Temperature |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Certifications | IEC/UL 62368-1, BSMI CNS14336-1, BS EN/EN60335-1,EAC TP TC 004, KC K60950-1(for LRS-200-12/24 only) |
| Model Name/Number | LRS-200-36 |
Approx. Rs 1,755 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 12V |
| Output Current (A) | 17A |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 17A |
| Output Power (W) | 200W |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Brand | Mean Well |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Input Voltage | 90 - 132VAC / 180 -264VAC By Switch & 240 - 370VDC (Switch On 230VAC) |
| Output Type | Single |
| Rated Power | 200W |
| Mounting Style | Panel Mount / Enclosed |
Approx. Rs 16,900 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 12V |
| Series | RSP Series |
| Output Current (A) | 62.5A |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Power (W) | 750W |
| Output Power | 750 W |
| Brand | Mean Well |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Mounting Type | Enclosed |
| Application | Industrial |
| Protection | Over Temperature, Over Load, Short Circuit, Over Voltage |
| Efficiency | 90–93% |
Approx. Rs 1,150 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Technology | SMPS |
| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Series | LRS Series |
| Output Current (A) | 8.8A |
| Output Voltage | 24 V |
| Output Power (W) | 240W |
| Output Power | 200W |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Brand | Mean Well |
| Phase | Single Phase |
| Type | AC-DC Converter |
| Backup Type | With Battery |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Application | Industrial |
| Mounting Type | Open Frame |
| Protection | Over Load, Over Voltage, Short Circuit |
| Efficiency | ≤85% |
Additional Information:
Approx. Rs 1,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Output Voltage | 24 VDC |
| Output Current (A) | 8.8A |
| Output Current | 8.8A |
| Output Power (W) | 200W |
| Power (Wattage) | 200W |
| Number of Channels | Single Channel |
| Supply Type | SMPS |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Input Voltage | 85-264V AC |
| Brand | Mean Well |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Single |
| Housing | Enclosed |
Additional Information:
Approx. Rs 780 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 5V |
| Output Voltage (V DC) | 5V |
| Output Current | 40A |
| Output Current (A) | 40A |
| Output Power (W) | 200W |
| Power (Wattage) | 200W |
| Number of Channels | Single Channel |
| Supply Type | SMPS |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Brand | Mean Well |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Single |
| Housing | Enclosed |
Additional Information:
Approx. Rs 820 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Technology | SMPS |
| Series | LRS Series |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Power | 200W |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Phase | Single Phase |
| Backup Type | With Battery |
| No Of Outputs | Single |
| Application | Industrial |
| Mounting Type | Open Frame |
| Protection | Over Load, Over Temperature, Short Circuit, Over Voltage |
| Efficiency | 85–90% |
Additional Information:
Approx. Rs 1,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 12V |
| Output Voltage (V DC) | 12V |
| Output Current | 17A |
| Output Current (A) | 17A |
| Output Power (W) | 200W |
| Power (Wattage) | 200W |
| Number of Channels | Single Channel |
| Supply Type | SMPS |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Number of Outputs | Single |
| Brand | Mean Well |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Housing | Enclosed |
Approx. Rs 1,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Technology | SMPS |
| Series | LRS Series |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Power | 200W |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Phase | Single Phase |
| Backup Type | With Battery |
| No Of Outputs | Single |
| Application | Industrial |
| Mounting Type | Open Frame |
| Protection | Over Voltage, Short Circuit, Over Temperature, Over Load |
| Efficiency | 85–90% |
Approx. Rs 1,140 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 15V |
| Output Voltage (V DC) | 15V |
| Output Current | 14A |
| Output Current (A) | 14A |
| Output Power (W) | 200W |
| Power (Wattage) | 200W |
| Number of Channels | Single Channel |
| Supply Type | SMPS |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Number of Outputs | Single |
| Brand | Mean Well |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Housing | Enclosed |
Approx. Rs 1,140 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Technology | SMPS |
| Output Voltage (V DC) | 15V |
| Output Voltage | 15 V DC |
| Output Current (A) | 14A |
| Output Power | 100–500 W |
| Output Power (W) | 200W |
| Application | Industrial |
| Brand | Mean Well |
| Phase | Single Phase |
| Type | AC-DC Converter |
| Backup Type | With Battery |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Single |
| Housing | Enclosed |
Explore More Products
© Feru Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited