Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF6247R1ZU
Approx. Rs 1,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Technology | SMPS |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Output Power | 100–500 W |
| Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Backup Type | With Battery |
| Mounting Type | Wall Mount |
Approx. Rs 1,240 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Technology | SMPS |
| Output Current (A) | 5A |
| Output Power (W) | 120W |
| Output Power | 100–500 W |
| Brand | Phoenix Contact |
| Application | Industrial |
| Type | AC-DC Converter |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Backup Type | With Battery |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Output Voltage | 5V / 12V / 24V / 48V / 110V / 220V |
The Phoenix Contact ESSENTIAL-PS/1AC/24DC/120W/EE is a primary-switched power supply unit designed for DIN rail mounting. It features a single-phase AC input and provides a 24 V DC output with a power rating of 120 W. This power supply is suitable for various industrial applications requiring reliable and efficient power conversion.
Additional Information:
Approx. Rs 1,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Current (A) | 5A / 10A / 2A / 1A / 20A / 15A / 4A / 2.5A / 40A |
| Brand | Schneider Electric, Phoenix Contact, Siemens, Omron, Mean Well |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Single |
| Housing | Enclosed |
| Output Voltage (V DC) | 24V / 12V / 5V / 48V / 36V 15V |
| Output Power (W) | 120W / 240W / 60W / 100W / 480W / 75W / 150W / 350W / 30W / 500W |
Additional Information:
Approx. Rs 1,100 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Current (A) | 5A / 10A / 2A / 1A / 20A / 15A / 4A / 2.5A / 40A |
| Brand | Phoenix Contact, Siemens, Mean Well, Omron, Schneider Electric |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Outputs | Single |
| Output Voltage (V DC) | 24V/ 12V / 5V / 48V / 36V / 15V |
| Output Power (W) | 120W / 240W / 60W / 100W / 480W / 75W / 150W / 350W / 30W / 500W |
Additional Information:
Approx. Rs 1,250 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage (V DC) | 24V / 12 / 5 / 48 / 36V / 15V |
| Output Current (A) | 5A / 10A / 2A / 1A / 20A / 15A / 4A / 2.5A / 40A |
| Brand | Phoenix Contact |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Single |
| Housing | Enclosed |
| Output Power (W) | 12W / 240W / 60W / 100W / 480W / 75W / 150W / 350W / 30W / 500W |
The Phoenix Contact ESSENTIAL-PS/1AC/24DC/120W/EE is a primary-switched power supply unit designed for DIN rail mounting. It features a single-phase AC input and provides a 24 V DC output with a power rating of 120 W. This power supply is suitable for various industrial applications requiring reliable and efficient power conversion.
Additional Information:
Explore More Products
© Feru Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited