Odhav, Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF6247R1ZU
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 5VDC / 24VDC / 12VDC |
| Output Current | 4Amp / 1.5Amp / 1Amp |
| Series | RT |
| Brand | Meanwell |
| Efficiency | 78% |
| Dimensions | 129 x 98 x 38 mm |
| Weight | 0.44 KG |
| Protection | Output Short Circuit / Over-Current / Over-Voltage |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Certifications | UL62368-1, TUV BS EN/EN62368-1, EAC TP TC 004 approved |
| Model Name/Number | RT-65D |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 5VDC / 12VDC / -12VDC |
| Output Current | 5Amp / 2.8Amp / 0.5Amp |
| Series | RT |
| Brand | Meanwell |
| Efficiency | 76% |
| Dimensions | 129 x 98 x 38 mm |
| Weight | 0.44 KG |
| Protection | Output Short Circuit / Over-Current / Over-Voltage |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Certifications | UL62368-1, TUV BS EN/EN62368-1, EAC TP TC 004 approved |
| Model Name/Number | RT-65B |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 5VDC / 12VDC / -5VDC |
| Output Current | 6Amp / 2.8Amp / 0.5Amp |
| Series | RT |
| Brand | Meanwell |
| Efficiency | 76% |
| Dimensions | 129 x 98 x 38 mm |
| Weight | 0.44 KG |
| Protection | Output Short Circuit / Over-Current / Over-Voltage |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Certifications | UL62368-1, TUV BS EN/EN62368-1, EAC TP TC 004 approved |
| Model Name/Number | RT-65A |
Approx. Rs 500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage | 5VDC / 15VDC / -15VDC |
| Output Current | 5Amp / 2.2Amp / 0.5Amp |
| Series | RT |
| Brand | Meanwell |
| Efficiency | 77% |
| Dimensions | 129 x 98 x 38 mm |
| Weight | 0.44 KG |
| Protection | Output Short Circuit / Over-Current / Over-Voltage |
| Mounting Style | Enclosed / Panel Mount |
| Certifications | UL62368-1, TUV BS EN/EN62368-1, EAC TP TC 004 approved |
| Model Name/Number | RT-65C |
Approx. Rs 1,600 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Series | WDR |
| Output Current (A) | 10A |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Power (W) | 240W |
| Output Power | 240 W |
| Brand | Mean Well |
| Input Voltage | 180-550V AC |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Usage/Application | Industrial Automation |
| Design | Smps |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number of Outputs | Single |
| Housing | Enclosed |
| 1 | 1600 |
Approx. Rs 13,150 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 24V |
| Series | LRS Series |
| Output Current (A) | 50A |
| Output Voltage | 24 V |
| Output Power (W) | 1200W |
| Output Power | 1200 W |
| Brand | Mean Well |
| Input Voltage | 180–264 V AC |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Mounting Type | Enclosed |
| Application | Industrial |
| Protection | Short Circuit, Over Temperature, Over Load, Over Voltage |
| Efficiency | 90–93% |
Features
• AC input 180-305Vac input
• Global certificates in multi-fields (TE 62368-1 Industrial 61558-17-2-16)
• Compact size with low profile 17 Winch')
• 150%6 peak power @5s
• High efficiency up to 94%
• Built-in DC OK/ Remote Control / Remote Sense
• Protections: Short circuit / Overload /Over voltage / Over temperature
• Forced air cooling, cooling fan speed control
• Operating altitude up to 5000 meters.
• Conformal Coating
• 3 years warranty
Approx. Rs 24,300 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Output Voltage (V DC) | 15V |
| Series | RSP Series |
| Output Current (A) | 50A |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Power (W) | 1000W |
| Output Power | 1000 W |
| Brand | Mean Well |
| Input Voltage | 85–264 V AC |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| No Of Outputs | Single |
| Mounting Type | Enclosed |
| Application | Industrial |
| Protection | Over Temperature, Over Load, Short Circuit, Over Voltage |
Approx. Rs 1,225 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 5V / 12V /-5V |
| Output Voltage (V DC) | 5V / 12V /-5V |
| Output Current | 6A / 2.8A / 0.5A |
| Output Current (A) | 6A / 2.8A / 0.5A |
| Output Power (W) | 65A |
| Power (Wattage) | 65W |
| Number of Channels | Single Channel |
| Supply Type | SMPS |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Brand | Mean Well |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Triple |
Additional Information:
Approx. Rs 1,350 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 5V / 15V / -15V |
| Output Voltage (V DC) | 5V / 15V / -15V |
| Output Current | 5A / 2.2A / 0.5A |
| Output Current (A) | 5A / 2.2A / 0.5A |
| Output Power (W) | 65W |
| Power (Wattage) | 65W |
| Number of Channels | Triple Channel |
| Supply Type | SMPS |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Brand | Mean Well |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Triple |
Additional Information:
Approx. Rs 1,315 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Technology | SMPS |
| Output Voltage (V DC) | 5V / 15V / -15V |
| Output Voltage | 5V / 15V / -15V |
| Output Current (A) | 5A / 2.2A / 0.5A |
| Output Power | 65C |
| Output Power (W) | 65W |
| Application | Industrial |
| Brand | Mean Well |
| Phase | Three Phase |
| Type | AC-DC Converter |
| Backup Type | With Battery |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Triple |
Additional Information:
Approx. Rs 1,260 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Technology | SMPS |
| Output Voltage (V DC) | 5V / 12V /-5V |
| Output Voltage | 5V / 12V /-5V |
| Output Current (A) | 3A // 1A /1A |
| Output Power | 65W |
| Output Power (W) | 50W |
| Application | Industrial |
| Brand | Mean Well |
| Phase | Three Phase |
| Type | AC-DC Converter |
| Backup Type | With Battery |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Triple |
Additional Information:
Approx. Rs 1,315 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 5V / 12V / -12V |
| Output Voltage (V DC) | 5V / 12V / -12V |
| Output Current | 5A / 2.8A / 0.5A |
| Output Current (A) | 5A / 2.8A / 0.5A |
| Output Power (W) | 65W |
| Power (Wattage) | 65W |
| Number of Channels | Triple Channel |
| Supply Type | SMPS |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Brand | Mean Well |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Triple |
Additional Information:
Approx. Rs 1,260 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Technology | SMPS |
| Output Voltage (V DC) | 5V / 12V / -12V |
| Output Voltage | 5V / 12V / -12V |
| Output Current (A) | 5A / 2.8A / 0.5A |
| Output Power | 65W |
| Output Power (W) | 65W |
| Application | Industrial |
| Brand | Mean Well |
| Phase | Three Phase |
| Type | AC-DC Converter |
| Backup Type | With Battery |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Triple |
Additional Information:
Approx. Rs 1,244 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Voltage | 5V / 24V / 12V |
| Output Voltage (V DC) | 5V / 24V / 12V |
| Output Current | 4A / 1.5A / 1A |
| Output Current (A) | 4A / 1.5A / 1A |
| Output Power (W) | 65W |
| Power (Wattage) | 65D |
| Number of Channels | Triple Channel |
| Supply Type | SMPS |
| Type | AC-DC Converter |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Brand | Mean Well |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Number of Outputs | Single |
Additional Information:
Approx. Rs 1,350 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Technology | SMPS |
| Output Voltage (V DC) | 5V / 24V / 12V |
| Output Voltage | 5V / 24V / 12V |
| Output Current (A) | 4A / 1.5A / 1A |
| Output Power | 65W |
| Output Power (W) | 65W |
| Application | Industrial |
| Brand | Mean Well |
| Phase | Three Phase |
| Type | AC-DC Converter |
| Backup Type | With Battery |
| Input Voltage (V AC) | Universal AC |
| Mounting Type | Panel Mount |
Additional Information:
Explore More Products
© Feru Enterprise. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited